"Edukacja jest rozwiązaniem dla wszystkich problemów."

waw

Jakie korzyści może przynieść studiowanie?

Po pierwsze, jest to narzucenie sobie na kilka lat dość intensywnego tempa rozwoju – zdobywania wiedzy i umiejętności.

Po drugie masz szansę na porządne zgłębienie jakiejś dziedziny (widzisz dzięki temu, że nie wszystko jest bardzo proste i wiesz, ile wysiłku trzeba, by naprawdę stać się w czymś dobrym).

Musisz tworzyć wysokiej jakości prace zaliczeniowe, pracować w grupach, pisać testy i egzaminy – ktoś lepiej od Ciebie znający temat to ocenia, pokazuje Ci słabe i czasem mocne strony. Dzięki temu korygujesz błędy i się rozwijasz. Dostajesz ciągle wiadomości zwrotne na temat Twojej pracy, w postaci ocen. Tworzy się w Tobie poczucie, że to, co dostarczasz innym, powinno być wysokiej jakości, a szczegóły mają znaczenie.

Spotykasz niesamowitych ludzi. Profesorów (niektórzy z nich są naprawdę imponujący), podobnych do Ciebie kolegów i koleżanki, którzy mogą zostać Twoimi przyjaciółmi na całe życie.

Obracasz się w środowisku, w którym ktoś od Ciebie wymaga kultury osobistej i ciągłych postępów. Następuje tak zwane nabieranie ogłady, czyli zdobywanie umiejętności przebywania w środowisku innym niż to, z jakim miałeś lub miałaś do czynienia np. na Twoim podwórku, w Twojej wsi czy w Twojej rodzinie.

Osoby po studiach znają zwykle więcej słów, przez co są w stanie lepiej wyrazić to, co myślą i bardziej dogłębnie rozumieć otaczających ich świat, a co za tym idzie skuteczniej go kontrolować.

Wiesz, że nic nie wiesz, bo widzisz jak niezwykle bogata jest wiedza ludzka nawet na temat jednej dziedziny. Wiesz też, że jeszcze wiele rzeczy jest nieodkrytych i niezbadanych.

Żyjesz dłużej niż osoby, które nie studiowały, łatwiej Ci znaleźć pracę i jeśli brać pod uwagę średnie, to osoby po studiach zarabiają więcej niż te bez studiów.

Nabywasz umiejętność uczenia się, krytycznego myślenia, doceniania złożoności różnych problemów. Stajesz się więc bardziej myślącą, tolerancyjną osobą, która potrafi oceniać wiarygodność źródeł informacji, widzieć logikę lub jej brak, wie jak szukać w wynikach badań naukowych, jakie są plusy i minusy różnych metodologii badawczych.

Nie tak łatwo Cię oszukać, namówić na jakieś wariactwo, nie masz bezkrytycznego stosunku do autorytetów, kultury, religii czy tradycji. Potrafisz widzieć plusy i minusy jednocześnie, całą skalę szarości – rzeczy nie są czarno-białe ani proste, jak się to wydaje niektórym ludziom bez edukacji.

Masz poczucie własnej wartości wspomagane osiągnięciem skończenia studiów, co zmniejsza Twoje parcie na pokazywanie świecidełek typu drogi samochód czy zegarek, by zaimponować innym czy poczuć się ważnym. Poza światem materii wiesz, że jest jeszcze świat idei, że samo lepsze rozumienie świata ma wielką wartość i siłę.

Zmniejsza się Twoja podatność na teorie spiskowe, populistyczne idee polityczne, proste recepty na rozwiązanie wszystkich problemów, magiczne pigułki, czary, wróżby, horoskopy, popularne mity, nie przyjmujesz dowolnych “rewelacji” za pewnik, tylko dlatego, że napisał o tym „Fakt” lub powiedział to jakiś biskup. Starasz się zrozumieć przyczyny i złożoność różnych zjawisk, bo samo zakrzyknięcie “to wina rządu”, “to wina pracodawców” czy “to na pewno spisek” jest dla Ciebie zbyt leniwą intelektualnie postawą i wypaczeniem rzeczywistości.

Zamiast czytać „Fakt” i „SuperExpress” sięgasz po „Politykę” czy „The Economist”, a może nawet „Harvard Business Review”, bo chcesz zrozumieć przyczyny zjawisk, a nie tylko karmić się tanią sensacją robioną najczęściej z niczego.

Ludzie, którzy studiowali chętniej będą z Tobą spędzać czas, jeśli też masz skończone studia. Występuje tu zjawisko trzymania się swojej grupy, swojego środowiska.

Z drugiej strony możesz mieć mniej pewności siebie i nie działać zbyt odważnie w biznesie, bo widzisz potencjalne zagrożenia i boisz się porażki (porażka nie miała dobrego smaku na studiach). Dzięki większej ostrożności możesz uniknąć spektakularnych porażek i jednocześnie spektakularnych sukcesów.

Czy studia gwarantują pracę? Nie. Czy można bez studiów mieć wielki sukces w biznesie? Tak. Czy warto iść na studia? Tak. Na dopasowane do Ciebie studia, na dobrej uczelni.

Najlepiej, jeśli są to studia dzienne na jak najlepszej uczelni (na jaką chcą Cię przyjąć) i w miarę możliwości za granicą (to zwielokrotni korzyści ze studiowania). Najgorszym wariantem, który niestety nie gwarantuje osiągnięcia opisanych tu korzyści są studia zaoczne, na kiepskiej uczelni, której chodzi tylko o sprzedanie Ci dyplomu – to może być prawdziwa strata czasu i pieniędzy.

Dobre studia dają lepsze wyniki finansowe na całe życie, a przede wszystkim lepiej rozwijają nas jako ludzi i pozwalają osiągnąć nowy poziom dojrzałości, umiejętności, a także zrozumienia siebie i świata. Stanowią też fantastyczną przygodę, którą z nostalgią wspomina się do końca życia.

Autor:

Komentarze: