"Edukacja jest rozwiązaniem dla wszystkich problemów."

Po internecie krąży artykuł starający się pokazać, że podatki w Polsce są bardzo wysokie, bo za zarobki w wysokości naszej średniej krajowej, w bogatych krajach nie płaci się wcale podatku (są poniżej kwoty wolnej od podatku).

Oto przykład, z tego artykułu:

bs

Jak jest naprawdę?

Nie można porównywać KWOTY polskich zarobków do systemów podatkowych bogatych krajów, między innymi dlatego, że są w nich zupełnie inne ceny (szczególnie nieruchomości, wynajmu itd.) i inne średnie zarobki. Za polską średnią ciężko byłoby przeżyć w Londynie czy Berlinie.

Dobrym porównaniem jest natomiast zestawienie pokazujące ile procent średniej pensji w danym kraju obywatel oddaje państwu.

Czyli dla Polski weźmiemy nasze średnie wynagrodzenie, ale dla Niemiec weźmiemy niemieckie średnie wynagrodzenie. Dopiero wtedy wychodzi na jaw, ile obywatele faktycznie płacą państwu (zliczamy podatek dochodowy i wszelkie obowiązkowe składki).

Oto dane procentowe z raportu Taxing Wages 2013 OECD za lata 2010, 2011 i 2012:
tax

Źródło: http://www.oecd.org/ctp/tax-policy/TW_2013_Part_2_Table2a.xls

Widać, że Polskie obciążenia podatkowe są mniej więcej takie, jak średnia krajów OECD, natomiast niższe niż w bogatych państwach Unii. Niemcy zarabiający średnią krajową płacą państwu 49,4% swoich zarobków, a Polacy zarabiający średnią krajową płacą 35,5%.

Autor:

Komentarze: